Briefing

Briefing är föreningens tidskrift. Den kommer för närvarande ut med fyra nummer per år och berättar om föreningens verksamhet. Stående inslag är medlemmars berättelser om genomförda resor och planerade resor som resemästaren informerar om.

Skicka ett vykort

Glöm inte att när du som medlem är ute och reser i världen så vill Briefing gärna ha ett vykort från dig. Det är alltid spännande att höra och se vad andra medlemmar har för sig. Sedan vill vi förstås ha ett resereferat från resan, gärna med ett par bilder, där du berättar om dina möten och erfarenheter från resan.

Vykort och annat material till Briefing skickas till:
Briefing
c/o Christina Völcker
Harstigen 16
SE-645 42 STRÄNGNÄS
SWEDEN

Aktuellt nummer

Nr 126 Mars 2023
126Omslagsbild av Dag Jonsson och Margareta Jonsson Zelleroth

Ur innehållet:
  • Vice Ordförande har ordet (Kristina Bergman)
  • Kallelse till årsmöte
  • En efterlysning (Marita Täppinen)
  • I stället för ordförandeord (Anders Gezelius)
  • Safari i covid-tider del 1 (Margareta Jonsson Zelleroth, Dag Jonsson)
  • Moster Molly i Indien (Bodil Eckert)
  • Och som vanligt reseinformation och nya medlemmar

Hämta detta nummer som PDF.

Du hittar äldre nummer av Briefing här.